Brazylijskie Jiu-Jitsu

         Od około miesiąca, pod moim okiem przygotowuje się Anna Ranoszek, cóż… na pierwszy rzut oka, zawodniczka, jak każda inna ;) . Zaczęliśmy współpracę ponieważ Ania chciała się przygotować  do zawodów triathlonowych w Poznaniu 4 sierpnia 2013. Pewnego dnia przed treningiem powiedziała do mnie:  „wolałabym dziś pływać spokojniej bo przygotowuję się do zawodów w Brazylijskim Jui-Jitsu.” Stwierdziłem: „Ok”. Na kolejnym treningu pamiętając, że Ania była na zawodach- spytałem: „ jak poszło? ” Padła krótka odpowiedź: „Dobrze, wygrałam.”

        No i to już mnie zainteresowało bardziej.  Zacząłem drążyć temat i okazało się, że 23 lutego w podpoznańskim Luboniu Anna Ranoszek  obroniła tytuł Mistrzyni Polski w Brazylijskim Jiu-jitsu w formule NO GI.

Zawody w Brazylijskim Jiu-jitsu odbywają się w dwóch formułach: GI gdzie walka odbywa się w kimonach oraz NO-GI Submission Fighting (w spodenkach i koszulce).  Aktualnie Ania  jest mistrzynią Polski w obu formułach. Warto dodać, że rok 2012 Ania zakończyła wspaniałym rezultatem zdobywając 8 medali w tym 7 złotych między innymi na takich zawodach jak Mistrzostwa Polski Gi, No Gi oraz Puchar Polski.

Celem walki w Brazylijskim Jiu-jitsu jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez użycie dźwigni i duszeń. Walka odbywa się głównie w parterze, a taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej: dźwigni lub duszenie zmuszając przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności.

          Na koniec chciałem zaznaczyć, że jest mi niezmiernie miło, że osoba taka jak Ania zdecydowała się na moją pomoc w przygotowaniach do triathlonu.

       Poniżej znajduje się również link do akademii karate, gdzie Ania prowadzi zajęcia przygotowując młodych adeptów karate do zawodów sportowych.

www.akademiakarate.com.pl